instruktor Studia - Chojnickie Studio Rapsodyczne

Znajdź nas na Facebooku!

G r z e g o r z   S z l a n g a


Praca zawodowa i doświadczenie:

- 1999-2004 - aktor Poznańskiego Studia Rapsodycznego w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu pod kierownictwem Henryka Dąbrowskiego

- 2006-2011 - aktor sopockiego teatru Stajnia Pegaza pod dyrekcją Ewy Ignaczak

- 2004-20.. - reżyser i założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego; teatru edukacyjnego skupiającego młodzież oraz osoby dorosłe

- 2003-4 - ukończone dwa etapy kursu teatralnego dla instruktorów w Centrum kultury ZAMEK w Poznaniu

- 2010-... praca teatralna ze Stanisławem Miedziewskim

- 2011/2013 - obroniony dyplom na ocenę celującą na podyplomowej reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu - specjalizacja: teatr dzieci i młodzieży

- 2017 i 2018 - członek jury w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Ostrołęce

- 2018 - autor książki dla dzieci "Janek i Kot" z rekomendacją Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz psychologa dziecięcego

- od 2018 - członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

- 2019 - asystent prof. Suchockiej przy egzaminie III roku w Akademii Teatralnej w Warszawie


Projekty (autorskie oraz udział w projektach):

- 2005 - autorski projekt teatralny "I Wiosna Teatralna" - dwudniowe spotkania z teatrem w mieście Chojnice

- 2006 - autorski projekt "II Wiosna Teatralna" - dwudniowe spotkania z teatrem w Brusach i Chojnicach (projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe)

- 2006 - autorski projekt " I Jesienne Impresje" - przedlużenie akcji "Wiosna" w miejscowościach Brusy i Chojnice  (projekt współfinansowany przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe)

- 2007 - "III Wiosna Teatralna" oraz "II Jesiennie Impresje" (współfinansowane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski)

- 2005-2011 - udział w projekcie realizowanym przez Scenę Offdebicz "Teatr Zajechał" (spektakle w miejscowościach pozbawionych dostepu do teatru)

- 2008 - lektor w projekcie Radia RCh+ "Radiobajowanie" - codzienne bajki dla dzieci

- 2009 - realizacja projektu autorskiego I edycji "Teatr Repertuarowy" - comiesięczne spotkania z teatrem w Chojnicach (współfinansowane przez starostwo Powiatowe)

- 2006 - 2011 współprowadzenie NOCY POETÓW w Chojnicach (wraz z Magdaleną Kosobudzką)

- 2010 - realizacja projektu II edycja "Teatr Repertuarowy" (współfinansowane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski)

- 2011 - realizacja III edycji projektu "Teatr Repertuarowy" (współfinansowane dotacją z Urzędu Miejskiego)

- od 2009... - autorski projekt "Teatr Jest Wszędzie" współorganizowane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach (spektakle w miejscach pozbawionych stałego dostepu do teatru gminy Chojnice)

- 2010 - autorski projekt "Młodzież kontra..." (koncerty poetyckie w formie spektaklowej z udziałem adeptów Studia; pokaz pracy warsztatowej)

- 2004-20.. - prowadzenie różnego rodzaju imprez, warsztatów (Sopot, Warszawa, powiat krajeński, powiat tucholski, powiat słupski itd.), udział w festiwalach Ogólnopolskich w całej Polsce

- 2007 - asystent reżysera (Ewy Ignaczak) przy spektaklu “Gertruda” Stajni Pegaza

- 2011 - prowadzenie warsztatów Miedzynarodowych "Spotlight for Tolerance" z 4 narodowościami

- od 2008... - realizacja projektu "Teatr Repertuarowy" (autorski projekt współfinansowany dotacją celową Urzędu Miejskiego w Chojnicach)

- 2012 projekt autorski "Wymiana doświadczeń" (łączenie inicjatyw teatralnych w regionie);

- 2012 projekt autorski - L A B O R A T O R I U M - praktyczne zajęcia z zagadnień warsztatowych dotyczących teatru

- 2012 seria warsztatów teatralnych z wydawnictwem O P E R O N

- 2013 współpraca projektowa z Polskim Związkiem Głuchych

- 2013 produkcja spektaklu w ministerialnym projekcie "Kibicuję Bezpiecznie" (w kooperacji i ze środków Starostwa Powiatowego w Chojnicach)

- od 2014... - autorski projekt "Czytasz Ty Czytam Ja" (czytanie performatywne dla dzieci i młodzieży)

- od 2015 - publikacje w Kwartalniku Chojnickim

- od 2013 - publikacje w kwartalniku S C E N A

- Scenariusz do klipu muzycznego "Milczenia Owiec" 2016

- 2019 - lektor na płycie CD "Kto chce zachować życie" (czytanie Tischnera)


Nagrody i wyróżnienia:

- “Marcinowy Laur” w Poznaniu (x 3)

- wyróżnienie Ireny Jun za tekst “Inge Bartsch”

- “I Złoty Marcinowy Laur w Poznaniu”

- III nagroda w Wejherowie za spektakl “Terroryzm”

- wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Igła - Ostrołęka 2009 za “(Wy)łuskanie”

- nagroda specjalna jury studenckiego i II nagroda jury profesjonalnego’ na “Marcinku” w Poznaniu za “Lekcję”
Ionesco

- nagroda główna za spektakl “Lekcja” na I Ogólnopolskim Konkursie Małych Form teatralnych w Wejherowie

- nagroda foto za spektakl “Lekcja”: Wejherowo

- wyróżnienie na festiwalu “Barbórka” w Skierniewicach

- awans do finału monodramów za spektakl “Noel Wspak” StajniPegaza Ewy Ignaczak

- III nagroda w finale OKR’u

- nagroda główna w finale 50. OKR’u w Słupsku

- 6 razy I nagroda na wojewódzkim OKR’ze w Poznaniu i awans do finału

- nagroda instruktorska na II Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form teatralnych w Wejherowie

- nagroda instruktorska na “Marcinku” w Poznaniu

- I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Wejherowie za spektakl “Pinokie”

- II nagroda na Konkursie Poezji Grochowiaka w Lesznie

- nagroda publiczności na woj. OKR'ze w Gdańsku

- nagroda publiczności na Marcinowym Laurze w Poznaniu

- Laureat Głównej Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Poezji Współczesnej w Ostrowcu Świętokrzyskim (i awans do konkursu mistrzów)

- wyróżnienie aktorskie za siłę ekspresji na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów w Tychach za spektakl Stajni Pegaza “Noel Wspak”

- wyróżnienie za spektakl “Wstyd” Stajni Pegaza w Horyńcu

- członek jury na wojewódzkim etapie OKR’u w Poznaniu

- wyjazdy ze spektaklem “Noel Wspak” do Anglii (Londyn, Cambridge), do Szwecji (Karlshamn), zakwalifikowanie się na Międzynarodowy Konkurs teatralny w Kairze

- nagroda “Dokonania Roku 2007” powiatu chojnickiego

- III nagroda  za spektakl “Belfer” na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów  “Marcinek” w Poznaniu

- Nagroda Główna za spektakl “(Wy)łuskanie” na wojewódzkimOKR’ze 2008

- 2 x nagrody dyrektora II LO w Chojnicach

- kwalifikacja na “Windowisko 2008” z monodramem “(Wy)łuskanie” 2008 oraz kwalifikacja z “Bon VOYAGE” 2009

- nagroda na III Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnychw Wejherowie

- “Noel Wspak” (10 spektakli na Litwie)

- Grand Prix za spektakl “BON VOYAGE” na woj.OKR’ze w Wielkopolsce 2009

- nagroda instruktorska za reżyserię spektaklu “BON VOYAGE” na woj. OKR’ze w Wielkopolsce 2009

- I nagroda w woj. pomorskim w kat. recytacji 2009 (dorośli)

- nominacja w plebiscycie chojniczanin roku 2009

- wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Igła - Ostrołęka 2009 za “(Wy)łuskanie”

- wyróżnienie w konkursie “Wobec własnego czasu” Wałcz 2010

- I nagroda na festiwalu w Kepicach za “Bóg się rodzi”

- Nagroda Główna za spektakl “BON VOYAGE” na festiwalu “WINDOWISKO 2009”

- Grand Prix na IV Ogólnopolskim Festiwalu Form Teatralnych “Luterek”za spektakl “Bóg się rodzi”

- Nagroda burmistrza w kategorii kultura 2009

- nagroda “Dokonania Roku 2009” powiatu chojnickiego

- nominacja do Dokonań Roku 2010

- zdobycie tytułu w plebiscycie Chojniczanin Roku 2010

- I nagroda na Konfrontacjach Teatralnych - Kępice 2010 za spektakl “Dziecko dla początkujących”

- III nagroda na V Ogólnopolskim Festiwalu Luterek w Wejherowie za spektakl “Państwo Makbetowie” (reż. A.Buchwald, G.Szlanga)

- Grand Prix dla “Państwa Makbetów” na XIII przeglądzie teatrów w Chojnicach (reż. A. Buchwald, G. Szlanga)

- Nagroda GŁÓWNA za spektakl “Dzieło Sztuki” na 7. Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym S.O.F.T w Olsztynie 2011

- nagroda za reżyserię spektaklu “Dzieło Sztuki” na 7. Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym S.O.F.T w Olsztynie 2011

- nagroda prezydenta miasta Gdańska dla najlepszego reżysera festiwalu Windowisko 2011 w postaci stypendium artystycznego 8.000 zł za spektakl "Dzieło Sztuki|

- Nagroda Towarzystwa Kultury Teatralnej im. Stanisławskiego przy 51. OKR'ze w Poznaniu

- 1miejsce za "Młodzież kontra... Różewicz" na Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie 2011

- 1 miejsce dla "Dzieła Sztuki" na festiwalu teatralnym w Kepicach 2011

- I nagroda na wojewódzkim etapie OKR'u w kategorii Teatr jednego Aktora za spetakl "Usmiech Dostojewskiego" w Poznaniu 2012

- III nagroda za spektakl "Dzieło Sztuki" na 39.Ogólnopolskiej Wiośnie Teatralnej w Rypinie 2012

- 3. nagroda w finale Teatrów jednego Aktora 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego za spektakl "Uśmiech Dostojewskiego" 2012

- nagroda dla najmłodszego instruktora w finale kategorii recytacji 57.OKR'u w Ostrołęce 2012

- 2. nagroda za spektakl V E R S U S na II OFTS w Akademii Teatralnej w Warszawie 2012

- wyróżnienie aktorskie za spektakl "Uśmiech Dostojewskiego" na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów w Gorzowie Wlkp. 2012

- Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu LUTEREK w Wejherowie 2012 za spektakl "VERSUS"

- Grand Prix festiwalu za spektakl "Uśmiech Dostojewskiego" na Ogólnopolskim Festiwalu "O Laur rodu Gorków" Szamotuły 2012

- Nagroda Burmistrza Chojnic w dziedzinie kultura w roku 2012

- Nagroda "Dokonania Roku" w kat. kultura 2012 dla Studia Rapsodycznego

- Nawyższy laur - STATUETKA na Grudziądzkiej "Kieszeni Scenicznej" 2013

- 2. nagroda na 3.OFTS w Akademii Teatralnej w Warszawie za "Dziecko dla początkujących" 2013

- Nagroda Główna "perełka" na 9. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Coś-chcących w Żninie2013 za spektakl "V E R SU S"

- nagroda od jury młodzieżowego "talent" na 9. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Coś-chcących w Żninie 2013 za spektakl "V E R S U S"

- nagroda za wkład w pracę Polskiego Związku Głuchych 2013

- I miejsce dla "Dziecka dla Początkujących" na Ogólnopolskim Festiwalu LUTEREK w Wejherowie 2013

- nominacja w "Dokonaniach Roku 2013"

- spektakl "Heysel" grany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 2014

- wyróżnienie za spektakl "HEYSEL" na festiwalu w Grudziądzu 2014

- Nagroda Publiczności na II Ogólnopolskim Festiwalu Konstelacje Teatralne 2014 za spektakl "Dziecko dla początkujących"

- Nagroda Główna "PEREŁKA" na 10. Ogólnopolskim Festiwalu w Żninie 2014 za spektakl "Dziecko dla początkujących"

- Nagroda Reżyserska na 10. Ogólnopolskim Festiwalu w Żninie 2014 za spektakl "Dziecko dla początkujących"

- 1.miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu "Bamberka" w Gorzowie Wielkopolskim 2014 za spektakl "Bon Voyage"

- 1. nagroda na 9.Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie "Luterek" za "Bon Voyage" 2014

- Grand Prix na 9. Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie "Luterek" za "Władcę Much" 2014

- nominowany w plebiscycie Gazety Pomorskiej "Człowiek Roku 2014"

- nagroda indywidualna za pomysłowość i dojrzałość wypowiedzi scenicznej na 9.Ogólnopolskim Festiwalu "Luterek" 2014 za spektakl "Bon Voyage" i "Władca Much"

- nominowany w kat. "Impreza Roku" w "Dokonaniach Roku 2014"

- Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Chojnice za działalność w dziedzinie Kultura w roku 2014

- Nagroda - statuetka w "Dokonaniach Roku 2014" za "Imprezę Roku" w powiecie chojnickim

- 1. nagroda za dojrzałość wypowiedzi scenicznej: reżyserię i grę aktorską za spektakl "Bon Voyage" na Ogólnpolskim Festiwalu w Olsztynie 2015

- Nagroda dla Najlepszego Reżysera na 5.Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Studenckich w Akademii Teatralnej 2015 za spektakl "Bądź ze mną. Jestem"

- wyróżnienie za spektakl "Belfer#SHOW" na 11.Ogólnopolskim Festiwalu w Żninie 2015

- wyróżnienie za spektakl "Mit" na 11.Ogólnopolskim Festiwalu "Luterek" w Wejherowie 2015

- Nagroda Główna za spektakl "Belfer#SHOW" na 10. Ogólnopolskim Festiwalu "Luterek" w Wejherowie 2015

- wyróżnienie za spektakl "MIT" na Ogólnopolskim Festiwalu "O Laur Rodu Gorków" w Szamotłuach 2015

- Nagroda dla Najlepszego Reżysera na ogólnopolskim festiwalu Blackout w Wołominie 2016

- II nagroda na wojewódzkim OKR za spektakl "Mit" i otwarta droga do finału 2016

- awans do spotkań centralnych "Sam na Scenie" w Teatrze Rondo w Słupsku 2016 ze spektaklem "MIT"

- wyróżnienie na spotkaniach centralnych "Sam na Scenie" w Teatrze Rondo w Słupsku 2016

- Nagroda Publiczności na II Ogólnopolskim Festiwalu w Legionowie 2016 za spektakl "Dziecko dla początkujących"

- Grand Prix na 6 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU "TEK" w Policy za spektakl "Romeo i..." 2016

- Nagroda Przewodniczącego Rady Artystycznej Wiesława Gerasa za spektakl "MIT" na festiwalu "Strzała Północy" 2016 w Koszalinie

- Pokaz spektaklu "MIT" na prestiżowym Międzynarodowym 50. jubileuszowym festiwalu WROSTJA we Wrocławiu 2016

- Nagroda "Szczebel do kariery" dla spektaklu "MIT" na 31. festiwalu teatrow jednego aktora w Toruniu 2016

- Nagroda za Wkład w Rozwój Ruchu Teatralnego na 3. Ogólnopolskim Festiwalu "Blackout" w Wołominie 2017

- Nagroda za umiejętne prowadzanie dramaturgii i dojrzałą reżyserię na XII Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie 2017 za spektakl "Kazanie XXI"

- Nagroda 500+ za spektakl "Dziecko dla Początkujących" na IV Ogólnopolskim Festiwalu w Wołominie 2018

- I nagroda na wojewódzkim etapie OKR'u i awans do Spotkań Centralnych za spektakl "KAZANIE XXI" 2018

- Kwalifikacja (z 45 aplikacji z całego świata) na XI Międzynarodowy Festiwal w Dornsdorf w Niemczech 2017 ze spektaklem "Romeo i..." 2018

- III nagroda w finale ogólnopolskim OKR'u za spektakl "KAZANIE XXI" 2018

- Nagroda Dyrektora Teatru Rondo za spektakl "KAZANIE XXI" 2018 w ogólnopolskim finale OKR'u

- po raz drugi w jury FINAŁU 63.OKR'u w Ostrołęcę 2018

- Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu "Zderzenia Teatralne" w Dorożkarni w Warszawie za spektakl "Romeo i..." 2018

- Nagroda na IV Ogólnopolskim Festiwalu WOLFRAM w Szczecinie za spektakl "Romeo i..." 2018

- I nagroda za spektakl "Popatrz na Lusię" na wojewódzkim OKR'ze z awansem do finału ogólnopolskiego 2019

- Nagroda Publiczności za spektakl "Popatrz na Lusię" na wojewódzkim OKR'rze 2019

- Nagroda Burmistrza Miasta Chojnice za osiągnięcia w dziedzinie kultura 2019

- 1. nagroda na X Ogólnopolskim Festiwalu w Gniewinie 2019 za "Bon Voyage"

- wyróżnienie za spektakl "Popatrz na Lusię" w Finale Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Słupsku 2019

- Nagroda Specjalna: Nagroda Dyrektora Teatru Rondo w finale Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Słupsku 2019 za spektakl "Popatrz na Lusię"


Spektakle (reżyserowane): - “Oskar i Pani Róża”- “Terroryzm”- “Lekcja”- “Pinokie”- “Belfer”- “(Wy)łuskanie” (monodram)- “Bóg się rodzi”- “Terroryzm” (z dorosłymi aktorami)- ”Bon Voyage” (monodram)- “Szturm na Chojnice” (spektakl historyczny)- “Dziecko dla początkujących”- “Lilia” (monodram)- “Dzieło Sztuki”- “Państwo Makbetowie” (scena młodych)- “Alicja w Krainie Czarów” (spektakl dla dzieci) - "Młodzież kontra... Różewicz" -  "V E R S U S" - "Młodzież kontra... śmierć" - "Młodzież kontra... wiedźmy" - "Bądź ze mną. Jestem." - "Młodzież kontra...Bóg się rodzi" - "Władca Much" - "E G O" (spektakl uliczny) - "Antygona" (z osobami niesłyszącymi), "Czas Przeszły" ( z seniorami), "Młodzież kontra.. literatura", H E Y S E L (spektakl profilaktyczny), "ORATORIUM s. Adelgund" (Bazylika Chojnicka), "Sprzedawcy Klapsów" (spektakl dla dzieci), "ROMEO i...", "K O N I E C", "Porwanie Profesora Gąbki" (Projekt Czytasz Ty Czytam Ja), "Mały Książę" (Projekt Czytasz Ty Czytam Ja), "Belfer#SHOW", "MISTERIUM o sw. Józefie" (Bazylika w Tczewie), "Terroryz" (edukacja) "Mikołajek" (Projekt Czytasz Ty, Czytam Ja), "M I T" (monodram), "Król Maciuś Pierwszy" (Projekt Czytasz Ty Czytam Ja), "Terror2.0", "Pippi Pończoszanka" (Projekt Czytasz Ty Czytam Ja), "Dziady cz.2" (z chłopcami z Schroniska dla Nieletnich), "K A Z A N I E  XXI", "GRY WOJENNE" (monodram), "Popatrz na Lusię" (monodram), "Kubuś" (Projekt Czytasz Ty Czytam Ja), "SCROOGE SHOW", "Oskar und die Dame in Rosa" (Amberg, Niemcy, z niemieckimi aktorami)