Popatrz na Lusię - Repertuar - Chojnickie Studio Rapsodyczne

Znajdź nas na Facebooku!

Popatrz na Lusię

W obecnym repertuarze
Popatrz na Lusię
Premiera: 9 czerwca 2018 grafika: Tobiasz Grochowski, Olgierd Szopiński
Reżyseria: Grzegorz Szlanga Obsada: Viktoria Szopińska

recenzja:

W monodramie występuje Viktoria Szopińska, która od samego początku przykuwa uwagę widowni. W roli dziewczynki, która wpasowuje się w wędzidła wyznaczone jej przez rodziców, wciąż niepewnej, czy jest dostatecznie grzeczna, zdolna, ładna itp., czy spełnia oczekiwania dorosłych – jest po prostu świetna! Symboliczna scena, gdy najpierw daje się ponieść rytmowi i radości tańca, a za chwilę czeka na potwierdzenie, czy aby na pewno nie pomyliła kroków i figur, czy się podoba, mówi wszystko o bohaterce.

Jeśli podporządkowujesz się bez reszty temu, czego chcą od ciebie inni, znikasz – po prostu nie ma ciebie. Ta teza została bardzo dobrze pokazana w spektaklu wyreżyserowanym przez Grzegorza Szlangę. Także dzięki wykorzystaniu komputerowej animacji autorstwa Olgierda SzopińskiegoTobiasza Grochowskiego. Tytułowa Lusia domaga się, by popatrzeć na nią, a nie widzieć w niej projekcję własnych wyobrażeń i pragnień.

Viktoria bardzo ładnie stopniuje lęki i emocje swojej bohaterki. Jest przekonująca, kiedy brak jej pewności siebie, ale też wtedy, gdy buntuje się przeciwko murom, które ją otaczają. Nie boi się bliskiego kontaktu z widzami, patrzy im w oczy. „Zmusza” do zajęcia stanowiska. Spektakl ma być grany w szkołach, potem komentowany z udziałem psychologa. Może to być niezła lekcja dla najmłodszych, którzy przecież wciąż podlegają tresurze i bardzo łatwo mogą zagubić swoje „ja”. Warto dodać, że przedstawienie jest efektem stypendium burmistrza, jakie dostała aktorka Studia.

Maria Eichler