"Młodzież kontra..." - Chojnickie Studio Rapsodyczne

Znajdź nas na Facebooku!

Młodzież kontra...

"Młodzież kontra..." jest projektem edukacyjnym mającym na celu pokazanie efektu pracy warsztatowej dotyczącej konkretnego aspektu teatralnego lub poetyckiego. Dotychczas Studio wzięło "na warsztat" poezję Wisławy Szymborskiej, poezję Romantyków, teksty pisane prozą czy ćwiczyło umiejętność dialogu teatralnego.

Każdy z koncertów jest w formie parateatralnej - posiada własną oś spajającą - w przypadku "Młodzież kontra..Romantycy" tą osią jest antagonizm między Mickiewiczem a Słowackim.

Najistotniejsze w tych koncertach jest słowo mówione - jego jakość, a także odnalezienie się w tekście - tzw "mówienie prawdy". Czasami młodzież tę batalię przegrywa, a czasami wygrywa. Zadanie dla każdego jest tak postawione, żeby było wyzwaniem i żeby dawało narzędzia do późniejszej pracy nad spektaklem.

W ramach serii koncertów "Młodzież kontra..." robimy również działania charytatywne - jak zbieranie kapsli czy zbieranie funduszy na wyjazd Odyseuszy do Stanów Zjednoczonych.

 


"Młodzież kontra..Bóg się rodzi"

według scenariusza Majki Cyganowicz

rzecz dotyka istoty świąt Bożego Narodzenia, ale też cała ta historia ma wymiar uniwersalny.

 

 


"Młodzież kontra... literatura"

spektakl łączący wybory literackie młodych adeptów Studia egzemplifikujących "prawdę" na różne temate, które ich dotykają.

"Młodzież kontra... Wiedźmy"

z inspiracji "Makbetem" W. Szekspira

rzecz dotyka istoty kobiety - przewrotności jej natury, a także wyraźnie nadaje jej charakter artystki, która sama decyduje o kształcie swojego swiata. cóż zrobi Makbet kiedy jego kontekst dotychczas zmaterializowany w postaci jego żony zniknie? odpowiedź jest smutna.

"Grzegorz Szlanga, szef Chojnickiego Studia Rapsodycznego odkrył w sobie kobiecy pierwiastek i zaprosił do oglądania wariacji na temat "Makbeta". I wówczas wiedźmy bardzo konkretnie zmaterializowały się widzom na scenie, od razu tworząc niesamowity klimat. A Szlanga wyeksponował motyw miłości Makbeta i jego żony, bardzo ładnie zagranej przez aktorów. Przedstawienie jest ciekawe plastycznie, muzycznie i aktorsko też robi wrażenie, widać sprawną rękę reżysera w prowadzeniu adeptów tej sztuki." Gazeta Pomorska, Maria Eichler

zdjęcie: Patrycja Szkoła


"Młodzież kontra... Śmierć"

premiera: 1 kwietnia 2012

Młodziez wypowiada się na temat smierci; oswaja ten temat w sobie i dla siebie. Aktorzy na kanwie tekstów romantycznych dotykają drugiej strony; szukają konktaktu z drugim światem; zastanawiają się jak wygląda życie pozagrobowe.

Czy smierć młodych nie dotyczy? Oto jedno z podstawowych pytań, na które młodzież jednoznacznie odpowiada.


"Młodzież kontra... Różewicz"

premiera: 20 października 2011

Tym razem młodzi adepci Studia mierzą się bardziej z podejściem Tadeusza Różewicza do świata. Inspiracją do próby rekonstrukcji swiata oczyma Różewicza są różne wiersze z różnych okresów jego życia, a przede wszystkim "Spadanie" oraz "Non-stop show".

Młodzież interpretuje wiersze próbuje wyciągnąć z nich ten specyficzny dystans różewiczowski i na tej bazie budują sceny spektaklu.

- I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "Luterek" w Wejherowie

frag.recenzji (Maria Eichler - Gazeta Pomorska)

Podopieczni Chojnickiego Studia Rapsodycznego zmierzyli się z twórczością jednego z najgenialniejszych polskich poetów. Tego, który idzie w poprzek modzie i prądom. Osobny i wielki. Tadeusz Różewicz właśnie obchodził 90. urodziny, a jego poezja od lat porusza i skłania do refleksji. Szlanga idzie tropem mistrza i pokazuje, że poeta to człowiek z krwi i kości. Zanim stworzy arcydzieło, musi też od czasu do czasu zrobić kupę. A świat może i czasami bywa poezją, ale najczęściej daje tylko w kość i jest do d... Może i jest jakaś mizerna nadzieja, iż ktoś kiedyś w starych kobietach dostrzeże wieczne piękno, ale raczej będzie to wypadek przy pracy. Świat jest na tyle nieprzewidywalny, że wśród złotych myśli można znaleźć frazy Różewicza, a tuż obok Hitlera. A przeciętny Kowalski i tak nie odróżni, kto co powiedział. Bo przecież wkoło taki zamęt, taki hałas, takie ciśnienie... I w końcu naprawdę nie wiadomo, po co jest poezja i po co tacy jak Różewicz jeszcze piszą wiersze.



(źródło: Olek Knitter; gazeta pomorska)


"Młodzież kontra... Romantycy"

premiera: 23 maj 2011

Wychodzą uczniowie ubrani na biało prawie jak do akademii, ale niech Państwa to nie zwiedzie. Zaraz rozpocznie się prawdziwa batalia między poezją Słowackiego, a Mickiewicza. Jak powszechnie wiadomo tych dwóch za sobą nie przepadało. Ten konflikt poetycki realizowany jest w formie potyczki dwóch kolorów z dystansem, "odciążeniem" tego co młodzi uważają za trudną poezję.

Przeciwstawiamy Kordiana - Konradowi; przerzucamy się cytatami z najsłynniejszych dzieł obu Romantyków; brzmi Wielka Improwizacja; guślarz odprawia obrzęd Dziadów; diabeł wstępuje w małą dziewczynkę.

mlodziezkontraromantycy.jpg (600 x 402)

zdjęcie: Krzysztof Różycki (www.chojnice24.pl)

 


"Młodzież kontra... dialogi"

Zadaniem młodych była próba budowania dialogu z partnerem "tu i teraz". Nauka świeżej reakcji na tekst podawany przez partnera. Dialog to nie tylko mówienie, ale też słuchanie.

Widzowie rozpoznali nieśmiertelne dialogi z Szekspira, "Szewców" Witkacego, "Ferdydurke" Gombrowicza, ale były też mnie znane teksty jak choćby "Utracona cześć Katarzyny Blum" w wykonaniu aktorki Stajni Pegaza Aleksandry Kanii i Grzegorza Szlangi lub fragmenty "Szaleństwa we Dwoje" E.Ionesco.

mlodziezkontradialogi2.jpg (667 x 500)

zdjęcie: Radek Osiński (www.chojnice.com)